poniedziałek, 27 czerwca 2011

Szkolenie: Hop! Do samochodu

1. Jeśli pies kojarzy sobie wyjazdy wyłącznie z czymś przykrym, nie chce nawet podejść do samochodu. Zachęć go do tego smakołykiem, chwal i nagradzaj za każdy krok.





2. Teraz połóż smakowity kąsek na progu lub podłodze samochodu. To skusi psa do wsunięcia głowy do środka. Dobrze! Dobry pies!- od razu okaż mu swoje zadowolenie.




3. Następne smakołyki wrzuć do auta na siedzenie. Ulegając pokusie, pies zagląda głębiej do środka. Gdy tylko postawi chociaż jedną łapę, zareaguj wielkim entuzjazmem.



4. "Ojej!... Gdzie ja wchodzę...?!" Pies przypomniał sobie o swoich uprzedzeniach i wycofuje się. Nie okazuj niechęci i nie ciągnij za smycz. Zawołaj go spokojnie i zacznij od początku.


5. Wrzucaj smakołyki na siedzenie coraz dalej. Pies, wiedząc, że jeśli zechce, w każdej chwili może wyjść- zacznie wskakiwać po nie bez oporu. Bardzo dobrze! Dobry pies!


6. Teraz zachęć go, żeby przez chwilę posiedział spokojnie w środku. Mów do niego odprężonym tonem, podrap za uszami, chwal za opanowanie. Początkowo drzwi auta pozostają otwarte.


7. W kolejnych etapach stopniowo: zamknij drzwi, potem włącz silnik i podjedź kawałek. Następnie możesz zacząć krótkie treningowe przejażdżki w miłe dla psa miejsca.


8. Tego samojeda nie kuszą smakołyki. Właścicielka próbuje go przekonać, nachyla się nad psem, popycha lekko, przyciąga smyczą. To wszystko jednak dodatkowo go zniechęca.


9. Tak jest dużo lepiej. Wołany radosnym tonem z wnętrza samochodu, pies zagląda tam ciekawie. Pasażerka chwali go, unikając "władczego" pochylania się. Samojed, nie czując nad sobą presji, decyduje się wsiąść.


10. Większość psów chętnie chwyta rzucony patyk, piłkę. Podczas zabawy wrzuć więc ulubioną psią zabawkę do auta. Możesz to poprzedzić wybranym hasłem, np. " Hop!" (lub "Do samochodu" albo "Wsiadaj"). Dobre pieski!

Niekiedy pies nie lubi podróży z powodu choroby lokomocyjnej (nie zawsze wymiotuje, czasem tylko obficie się ślini, ale czuje się tak samo źle). Wtedy wystarczy dać mu odpowiednie leki polecone przez lekarza weterynarii. Dobrze działa też cinnarizinum (na receptę) podane 1,5-2 godziny przed wyjazdem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz