Naszego pieska lub suczkę rasy Yorkshire terrier możemy po raz pierwszy dopuścić do krycia/porodu po ukończeniu 18 miesiąca życia. Jeżeli zdecydujemy się na tak poważną decyzję, jak dopuszczenie suczki do krycia a w późniejszym terminie – szczeniaki, to powinniśmy zadbać o parę ważnych szczegółów, które mają ogromny wpływ na poród oraz miot który w przyszłości będziemy wychowywać. Przede wszystkim przyszła mama musi być bezwzględnie zdrowa oraz w doskonałej kondycji fizycznej. Na około miesiąc przed kryciem (łatwo wyliczyć kiedy – u większości suk tej rasy cieczka wypada 1 raz na 8 miesięcy)odrobaczamy naszą sunię oraz jeżeli nie była szczepiona w tym roku kiedy ją kryjemy – szczepimy ją szczepionką na parwowirozę, nosówkę, leptospirozę oraz kaszel kenelowy. Jeżeli czegoś nie jesteśmy pewni zawsze możemy się skonsultować z naszym lekarzem weterynarii.
Pamiętajmy że mniejsze yorki (warzące mniej niż 2 kg) mogą mieć kłopoty z porodem naturalnym, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednią, dostosowaną do potrzeb i budowy psa dietę. Yorki w okresie ciąży mają podwyższone zapotrzebowanie na wszystkie składniki które przyczyniają się do wzrostu jeszcze nie narodzonych dzieci. Dlatego odpowiednia dieta i dobór karmy – to podstawa rozwoju jeszcze nienarodzonych szczeniaków. Nie zapominajmy również o witaminach, które odgrywają również ważną rolę. Odpowiednia i w pełni zbilansowana dieta uchroni naszego yorka przed niepotrzebnymi komplikacjami, wynikającymi z niedoborów pokarmowych.
Cieczka (ruja) u suczki objawia się różnie, ale najczęściej nasz york staje się niespojojny, a nawet agresywny w stosunku do pozostałych psów będących w naszej hodowli. Podczas ruji musimy szczególnie pilnować aby ani na chwilę nasza suczka nie została sama – podczas spacerów wyprowadzajmy ją wyłącznie na smyczy !!!
Kiedy można się spodziewać cieczki ?
Nasza suczka po wkroczeniu w okres dorosły powinna dostawać cieczkę raz na osiem miesięcy. Zazwyczaj cieczka występuje na wiosnę (marzec, kwiecień) i jesienią (wrzesień, październik), trwa ok. 3 tygodnie. Na początku narządy rodne naszej suni nabrzmiewają i pojawia się wodnisto-krwista wydzielina. Najlepszym okresem na jej pokrycie jest w 9-13 dzień od zauważenia wodnisto-krwistej wydzieliny. Prawidłowo naszego yorczka powinniśmy pokryć jeden raz w wyznaczonym terminie, jednak zawsze dla pewności można tą czynność powtórzyć drugi raz. Jeżeli zdecydujemy się na „podwójne krycie” powinniśmy to pierwszy raz uczynić najlepiej w 11 dniu i powtórzyć w 13 – tym dniu. Pamiętajmy że (plemniki psa zachowują żywotność przez 48-72 godziny).
Samo krycie najczęściej odbywa się u właściciela (hodowcy) psa – reproduktora. Przed samym kryciem naszej suczki należy ją odpowiednio przygotować. Należy pospinać sierść suczki na bokach ud, odsłaniając srom. Trzeba też zapapilotować włos na ogonku. Pies powinien mieć powiązany włos po bokach i w okolicach pachwin. Samo krycie trwa różnie – (od 20 min do 1 h)
Podczas ciąży naszej suni należy otoczyć ją szczególną opieką. Wychodząc z nią na spacerki pamiętajmy, aby nie skakała z wysoka. Podczas spacerów ograniczajmy również jej dostęp do innych psów dlatego aby nie została przez nie poturbowana.
Pamiętajmy !!!
Nie każda ciąża naszego yorka prowadzi do uzyskania potomstwa. Czasami mamy do czynienia z ciążą urojoną i tylko rzetelne badanie lekarsko-weterynaryjne, często z wykorzystaniem aparatury USG, może upewnić Państwa co do prawidłowości przebiegu ciąży u Waszych yorków, a w przypadku patologii umożliwia wczesne podjęcie stosownej terapii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz