Kleszcze są pasożytami skórnymi bytującymi u psów w tym również yorków na podbrzuszu, między palcami i na głowie. Niektóre gatunki mogą atakować także bydło, konie i owce. Samice po kopulacji opuszczają żywiciela i po kilku dniach składają na ziemi (głównie u podstawy traw) tysiące jaj, z których po upływie 3-10 tygodni wylęgają się larwy. Wędrują j
one na wierzchołki traw i krzewów, skąd atakują przeważnie drobne gryzonie. Po ssaniu krwi przez kilka dni, larwy opadają na ziemię i po kilku tygodniach przekształcają się w nimfy. Te atakują większe ssaki i około tygodnia ssą krew, następnie opuszczają żywiciela, linieją i przekształcają się w dojrzałe kleszcze. Okres całego cyklu rozwojowego kleszczy wymaga kilkakrotnej zmiany żywiciela i zależy od warunków klimatycznych (temperatury i wilgotności) oraz od możliwości zdobycia pokarmu. W poszczególnych stadiach rozwojowych mogą bez pokarmu przebywać od około 1,5 roku do 4,5 lat.
Naturalnym siedliskiem kleszczy są lasy liściaste, łąki i pastwiska zarośnięte krzakami. : Ulubionymi roślinami ogrodowymi są krzaki leszczyny, agrestu i malin. Inwazja kleszczy nasila się w porze wilgotnej i ciepłej.
Chorobotwórcze działanie tego pasożyta polega na mechanicznym i chemicznym drażnieniu skóry yorkshire terrier – a, co wywołuje świąd i miejscowy odczyn zapalny. Yorki stają się niespokojne, ocierają o swędzące miejsca, co prowadzi do lokalnych wyłysień, mechanicznych urazów i powstawania ognisk martwicowych, mogących powodować infekcję bakteryjną, stany zapalne, a nawet ropne. Silna inwazja kleszczy, zwłaszcza u młodych psów, może być powodem niedokrwistości, osłabienia i ogólnego zatrucia spowodowanego toksycznym działaniem wydzieliny owadów. Duże znaczenie przypisuje się kleszczom przy przenoszeniu innych chorób zakaźnych (babeszjoza, piroplazmoza, choroby wirusowe). Przy nieumiejętnym usuwaniu kleszczy, rozerwaniu ich i pozostawieniu ryjków w skórze, tworzą się w tych miejscach przetoki ropne i trwałe zgrubienia skóry.
Przy zwalczaniu kleszczy stosuje się płynne insektycydy do kąpieli, opryskiwań lub zmywań. Przy silnej i dłużej utrzymującej się inwazji zabiegi należy przeprowadzać kilkakrotnie w odstępach 3-7-dniowych. Pojedyncze kleszcze u psa należy posmarować tłuszczem, terpentyną, a po kilku minutach delikatnie (aby nie oderwać ryjka) usunąć je przez
zdrapanie. Unikamy spacerów z psami w miejscach, gdzie mogą być narażone na atak pasożyta oraz systematycznie pielęgnujemy sierść yorkshire terrier -a, co pozwala na wczesne wykrycie inwazji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz